Sanalika,Top,Forum,Sanalika Hileler,Bedava Sanil,Vip,Metin2,Dwar.gen.tr
Sanalika,Top,Forum,Sanalika Hileler,Bedava Sanil,Vip,Metin2,Dwar.gen.tr

Tatildeyiz Bakım Aşamamız Sona Ermiştir.
 
HomeHome  forumforum  RegisterRegister  Log inLog in  
Latest topics
» artık gel erkan
by adem Tue Jul 06, 2010 1:55 pm

» Bu sitede hiç kimse olmucak
by Guest Fri Jul 02, 2010 5:10 pm

» SANALİKA HAKKINDA KOMİK RESİMLER
by Guest Sat Jun 26, 2010 11:17 pm

» Keşke Böyle Olsaydı Değilmi?
by Guest Sat Jun 26, 2010 11:16 pm

» Keşke yine böyle bir uygulama çıksa ?
by Guest Sat Jun 26, 2010 11:14 pm

» Aman dikkat et düşmeyesin :)
by Guest Sat Jun 26, 2010 11:12 pm

» RESİMLERLE SANALİKA :D
by Guest Sat Jun 26, 2010 10:21 pm

» komik
by Guest Sat Jun 26, 2010 10:14 pm

» kuralsız 2 li oyuncu
by Guest Sat Jun 26, 2010 10:07 pm

» özür
by Guest Sat Jun 26, 2010 9:00 pm


Share | 
 

 Uzayla ilgili haber

Go down 
AuthorMessage
Misafir
Guest
avatar


Üye Kontrol Sayfası
Tecrübe Tecrübe:
5/5  (5/5)
Saygısızlık Saygısızlık:
0/0  (0/0)

PostSubject: Uzayla ilgili haber   Sun May 09, 2010 4:51 pm

google_protectAndRun("ads_core.google_render_ad", google_handleError, google_render_ad);


NASA'nın 'askeri amaçlarla da' kullanabileceği minyatür ve insansız uzay mekiği ilk deneme uçuşu için fırlatıldı.

Yörüngede kalış süresi daha uzun, dünyaya döndükten sonra yeni bir uçuşa daha ucuza ve daha kısa sürede hazırlanabilecek olan yeni tip uzay mekiği "X-37B Yörünge Test Aracı" dün gece fırlatıldı.

20 katlı Atlas roketinin taşıdığı insansız test aracı, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan TSİ 02:52'de fırlatıldı. Uzmanların, askeri amaçlar için de kullanılacağını belirttiği araca "uzay uçağı" da deniyor. Hava Kuvvetleri yaptığı resmi açıklamada, fırlatma işleminin başarıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.X-37B'in uzun vadeli ana amacının ne olduğu, aracın özellikleri henüz kamuoyuna detaylarıyla açıklanmış değil. Uzmanlar, bu aracın, "muharebe destek ve çeşitli silah sistemlerinin geliştirilmesini hızlandırmada kullanılacağını" belirtiyor. Fırlatma işleminin yetkililerinden olan ve Hava Kuvvetleri 45'inci Uzay Kanadı'nın Komutan Yardımcısı Albay Andre Lovett, yaptığı açıklamada, "Bu fırlatma işlemi, savaş uçaklarımızın gelecekte ihtiyaç duyacağı desteklerin garanti altına alınmasına katkı sağlayacak" dedi. Araç, yörüngede güneş enerjisinden elektrik üretebilecek güneş panellerini de konuşlandırabiliyor.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından 1990'ların sonlarında başlatılan ve sonradan Amerikan silahlı kuvvetlerinin de dahil olduğu yeni kuşak uzay mekiği projesi ile ilgili bilgi veren Hava Kuvvetlerinin uzay programları yetkilisi Gary Payton da, aracın dönüşten sonra yeni bir uçuşa hazırlanmasının ne kadar süreceğinin de test edileceğini belirtti.

Uzay mekikleri, uçuşa binlerce mühendis ve teknisyen tarafından, 3-4 ay süre içerisinde hazırlanabiliyordu. Yeni kuşak mekiklerle bu sürenin aylardan birkaç güne indirilmesi amaçlanıyor. Uzay mekikleri yörüngede en çok 2 hafta civarında kalırken, yeni araç 9 aya kadar kalabilecek. İnsansız olan X-37B aracı, yere insansız olarak kendiliğinden inecek.Yeni kuşak uzay mekiği, öncekine şekil olarak benziyor ancak daha küçük boyutta. 5 ton ağırlığında ve 3 metre yüksekliğindeki bu araç 8,9 metre boyunda ve 4,5 metre kanat açıklığına sahip. Uzay mekiği ise 122 metre boyunda ve 23,8 metre kanat açıklığına sahipti. İki araç karşılaştırıldığında, eski uzay mekikleri yük taşıyıcı bir ağır vasıtaya, yeni kuşak mekik ise bir spor otomobile benzetilebilir.

Test için yörüngeye gönderilen bu aracın ne zaman döneceği henüz kesinleştirilmedi. Dönüş tarihinin, yörüngede yapılacak testlerden sonra belli olacağı açıklandı. Aracın, Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'ne ineceği bildirildi. Bu test uçuşu başarılı olursa, ikinci bir araç, 2011'de yörüngeye gönderilecek.


www.sanalikaoyna.org dan alıntı.!
Back to top Go down
 
Uzayla ilgili haber
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Sanalika,Top,Forum,Sanalika Hileler,Bedava Sanil,Vip,Metin2,Dwar.gen.tr :: Sanalika :: Boş Konu-
Jump to: